+4407784449051 marta@hakerkisukcesu.pl

#HakerskiKwadrans odcinek 71

OBEJRZYJ VIDEO

Jak uniknąć wypalenia?

Plus kilka hakerskich ogłoszeń i nowości

#HakerskiKwadrans

#HakerskiKwadrans to cykl merytorycznych szkoleń bez presji i na luzie – pigułka wiedzy, wskazówki ale i okazja aby porozmawiać i poczuć, że nie jesteś sama w swoim biznesie. Dowiesz się także o hakerskich nowościach i ważnych wydarzeniach.
Spotykamy się w środy o godzinie 13:00 czasu polskiego na fanpage Hakerki Sukcesu.

Obejrzyj nagranie 71 odcinka – jak uniknąć wypalenia

Poniżej znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji, nowości i wskazówek.

 

#HakerskiKwadrans odcinek 71

Polub mój fanpage, aby nie przegapić kolejnego odcinka

Do usłyszenia w środę o godzinie 13:00

#HakerskiKwadrans odcinek 71

 

#HakerskiKwadrans to cykl merytorycznych szkoleń bez presji i na luzie – pigułka wiedzy, wskazówki ale i okazja aby porozmawiać i poczuć, że nie jesteś sama w swoim biznesie. Dowiesz się także o hakerskich nowościach i ważnych wydarzeniach.
Spotykamy się w środy o godzinie 13:00 czasu polskiego na fanpage Hakerki Sukcesu.

 

 

Podsumowanie najważniejszych informacji

Wypalenie zawodowe – kogo dotyczy i jak się objawia?

Bardzo często zapominamy, że nie jesteśmy maszynami, że nie damy rady wiecznie lecieć na oparach, nie dbamy o siebie, nie planujemy czasu na odpoczynek i regenerację, co skutkuje właśnie wypaleniem zawodowym.

Wypalenie zawodowe dotyka wielu osób – zarówno osób, które prowadzą własny biznes, jak i tych na etacie, tych, którzy pracując na etacie jednocześnie prowadzą własny biznes, albo prowadzą biznes na urlopie macierzyńskim. Jednak bez względu na to, jak pracujemy, objawy najczęściej są takie same.

Jeśli pojawiają się u Ciebie myśli:

 • nie ogarniam,
 • ja się do tego chyba nie nadaję,
 • to wszystko jest za trudne,
 • inni radzą sobie lepiej niż ja,
 • może to nie było dla mnie

to możliwe, że problem wypalenia zawodowego dotyka również Ciebie.

Wynika ono z tego, że często nasze odczucia i potrzeby spychamy na bok, bo mamy zaklepane terminy, zobowiązania, bo chcemy być zawsze dobrymi mamami, żonami, koleżankami. A tak się po prostu nie da, nie da się być zawsze i we wszystkim perfekcyjną.

Nasze reakcje i myśli, typu: jestem do kitu, nie ogarniam, po co ja się za to wzięłam, to są reakcje emocjonalne. Te stwierdzenia nie są logiczne, to nie są fakty. Jeżeli nie dałaś dziecku jeden raz kolacji, nie oznacza, że jesteś słabą matką, ale tylko tyle, że raz nie dałaś kolacji. Jeżeli jeden raz przekroczyłaś termin oddania klientowi strony internetowej, to nie znaczy, że się nie nadajesz do prowadzenia firmy, że jesteś niesłowna, ale że jeden raz przekroczyłaś termin. To wszystko to są emocje, które nie tylko nie mają poparcia faktach, ale często rodzą się, gdy wyolbrzymiamy sytuacje, które nas spotkały.

Kolejnym symptomem wypalenia jest sytuacja, gdy zapytana o cokolwiek pragniesz, aby wszyscy zostawili Cię w spokoju, nie zadawali pytań, niczego od Ciebie nie chcieli. Gdy nie chcesz podejmować żadnych decyzji, sama nie wiesz, czy jesteś głodna, czy zmęczona, gdy czujesz mętlik, nie wiesz, czego chcesz – to najwyższy czas, aby zacząć odpuszczać. To jest jedyna metoda, nie wyjdziesz z wypalenia, jeżeli cały czas będziesz próbowała wciąż być perfekcyjna.

Jak uniknąć wypalenia zawodowego?

 • Głównym sposobem, aby uniknąć wypalenia, jest zadbanie o siebie. Przyjrzyj się wszystkim zadaniom, które „masz na talerzu” i zastanów się, czy naprawdę wszystkie muszą się odbyć w tych terminach, do których się zobowiązałaś. Zastanów się, czy jeśli nie zrobisz którejś rzeczy to ktoś umrze? W chwili, gdy zdasz sobie sprawę, że wyolbrzymiasz to, co się stanie, jeżeli nawet zawiedziesz, to wtedy odczujesz ulgę i możesz pracować nad tym, żeby przestać zakręcać się w tym, że nie ogarniasz, że wszystko Ci się piętrzy.
 • Przestań wymagać od siebie totalnego perfekcjonizmu. Gdy dopadają Cię myśli – ja się do tego wszystkiego nie nadaję, nie ogarniam, mam dość – to pierwsze pytanie, które musisz sobie zadać brzmi: Czy ktoś umrze, jeżeli Ty np. nie oddasz strony internetowej na czas? Będzie wstyd, możliwe, że będziesz musiała oddać jej pieniądze, ale nikt nie umrze. Jeśli jest taka możliwość, spróbuj przełożyć terminy, zrezygnować z części zadań, a w sytuacji, gdy nie możesz przełożyć terminu, odpuścić zlecenia, bo pieniądze są Ci potrzebne – sprawdź, jakie inne zadania, które się piętrzą nad Tobą możesz oddelegować albo po prostu odpuścić.
 • Traktuj siebie jak iPhone’a – drogi, cenny telefon, który nie wytrzymuje całego dnia na baterii. Potrzebujesz codziennego ładowania się, odpoczynku, regeneracji, by pracować efektywnie, a nie tylko długo.
 • Pamiętaj, że nie da się być kreatywnym i pracować efektywnie przez 8h dziennie – to jest prosta droga do wypalenia. Żeby być na 100% swojej formy, musisz zaakceptować, że masz około 4 godziny w ciągu dnia, kiedy jesteś maksymalnie skupiona i produktywna – i wtedy właśnie piszesz książkę, robisz prezentację, grafiki, tworzysz plan treści, strategię kampanii. Pozostały czas to czas na ploteczki, picie kawy, scrollowanie Instagrama, rozmowy z księgową, płacenie rachunków itp.

3 wskazówki, które pomogą Ci uniknąć wypalenia zawodowego

 • Otocz się przedmiotami, które sprawiają Ci radość, pomagają Ci trwać w dobrym nastroju. Kup sobie kwiaty, wypij ulubioną herbatę, weź przyjemną kąpiel, jednym słowem zadbaj o drobne przyjemności każdego dnia. To są drobiazgi, na które nie zwracamy uwagi, ale które sprawiają, że mamy więcej energii na co dzień i jesteśmy w lepszym nastroju. A gdy jesteśmy w lepszym nastroju – łatwiej jest nam uniknąć wypalenia zawodowego.
 • Zadbaj o aktywność fizyczną i dobrze się odżywiaj. Idź na spacer, na siłownię, na zumbę, albo po prostu posiedź pod drzewem i naładuj swoje baterie. Odżywianie ma również ogromny wpływ na to, jak się czujesz, jak funkcjonujesz, dlatego zwróć na nie szczególną uwagę.
 • Planując swoją pracę zadbaj o bufor czasowy i nie planuj zbyt wielu zadań na każdy dzień. Zawsze zostawiaj sobie odstępy między kolejnymi projektami – po pierwsze na regenerację, a po drugie, by w sytuacji opóźnienia mieć czas na nadrobienie zaległości bez stresu i poczucia winy. Nigdy nie wyceniaj na styk – zawsze dodaj sobie 1-2 dni do czasu, który przewidujesz na realizację. Zostawiając sobie bufor czasowy, w razie jednego obsunięcia cała reszta nie leci jak lawina. Bufory czasowe powinny być na wszystkich etapach – również na poziomie dnia – planując zadania, zaplanuj sobie 3 główne, które wiesz, że zajmą Ci po godzinie każde, a resztę traktuj jako dodatkowe. Nawet jeśli zrobisz tylko te 3 – będziesz wyrobiona zgodnie z planem, natomiast gdy uda się zrobić coś więcej – będziesz do przodu. Podczas pracy stosuj technikę Pomodoro.

Co zrobić, gdy wypalenie zawodowe już Cię dotknęło?

Z tego, co możesz zrezygnować – zrezygnuj, z tego, co nie możesz – priorytetyzuj, całą resztę deleguj.

Gdy już dojdziesz do momentu szlochania na podłodze w łazience, wyszlochaj się, weź prysznic, poczytaj książkę, zadbaj o siebie, a później ułóż plan wyjścia z tego:

 • Wyeliminuj wszystko, co nie jest w tym momencie priorytetem.
 • Całą resztę ułóż w plan działania – kiedy i jak zrealizujesz poszczególne działania.
 • Poproś o pomoc. Dzieci, męża, zatrudnij panią do sprzątania czy wirtualną asystentkę. Nie bój się o tę pomoc poprosić i nie miej poczucia winy, że ktoś robi coś za Ciebie. Bardzo często nie możemy się wyrwać z tego wypalenia, bo nawet jeśli oddelegujemy część zadań, to, zamiast czuć ulgę i cieszyć się, że ktoś coś za nas zrobił, my mamy poczucie winy i sobie dokładamy – ja powinnam była zrobić ten obiad, zmyć podłogę, wyprasować koszulkę.

Ile czasu trwa wyjście z wypalenia zawodowego?

Nie ma określonego czasu na wychodzenie z wypalenia zawodowego. Nasze zdrowie mentalne potrzebuje po prostu tyle czasu, ile potrzebuje. Nie można porównywać się z innymi – ona ma depresję, ale wzięła leki i „jakoś” sobie radzi, albo – jego złamana noga zagoiła się w cztery tygodnie, to moja też tak się zagoi.

Każdy funkcjonuje inaczej i potrzebuje innego czasu, a dodatkowo naszego zdrowia psychicznego nie widać i trudno zdiagnozować, co się dzieje. Często uśmiechamy się, mówimy, że jest ok, że damy radę, a wszystko dusimy w sobie. Jeśli zaczniesz ignorować symptomy, które się pojawiają, jeżeli będziesz myśleć, że jeszcze dasz radę, na oparach, ale dasz – to dojdziesz do momentu, w którym już z niczym nie dasz rady.

Sukces to nawyk + kurs email 10 dni

Dołącz do programu HAKERKI PRO na rok i zgarnij kurs Growth Hacking Framework wart 697 zł

Dołącz do programu w którym co miesiąc otrzymujesz nowy schemat strategii promocji, plan treści, instrukcje techniczne i szablony, aby przejść od prokrastynacji do implementacji.

TERAZ w pakiecie rocznym otrzymasz kurs Growth Hacking Framework o wartości 697 zł.

Odblokuj poziom PRO swojej marki online.

#HakerkiSukcesu to solidna dawka strategii, inspiracji

Łam kod codzienności i buduj biznes i życie wg własnych priorytetów i na własnych zasadach Dołącz do grupy
Share This